kolmapäev, 3. detsember 2014

Sürrealism

Sürrealism sai alguse pärast Esimest maailmasõda Pariisis. Liikumise eesotsa asus kirjanik ja kriitik André Breton, kes andis välja sürrealistliku manifesti. Breton ja tema ümber koondunud kirjanikud ning kunstnikud lähtusid Sigmund Freudi psühhoanalüüsi alastest uurimustest allasurutud alateadvusest. Nad arvasid, et ühiskond ja kultuur kammitseb inimest ning üritasid tungida inimese sisemusse, aistingute maailma, et vabastada fantaasia igasugusest mõistuse kontrollist. Sürrealistid pidasid alateadvuse allasurumist ka Esimese maailmasõja põhjustajaks, seega olid nende teooriad nii psühholoogilise kui ka poliitilise tähendusega.

Kuigi sürrealistlikul maalikunstil oli mitmeid erinevaid stiile, võib siiski eristada kahte peamist.


Esimene kasutas kunsti tegemiseks laste ja vaimuhaigete joonistustest tuletatud kujundeid või näiteks  üksisilmi mingi mustri vaatamisest tekkivate hallutsinatsioonide paberile panemist. Nende maalide pinda katavad kujundid ja sümbolid. Selle suuna peamiseks esindajaks oli Joan Miró.

Rohkem levinud oli aga teine suund, veristlik suund, milles esinesid eriti realistlikul moel unenägudest ning hallutsinatsioonidest pärit nägemused. Neid nimetatakse nö nihestatud maailmateks. Kõige kuulsamaks sürrealistiks on Salvador Dali, kuid figureerivateks kunstnikeks olid ka René Magritte ja Max Ernst.
















André Breton - "All things flow"





















Joan Miró - "Woman and Dog in Front of the Moon" 






















Salvador Dali - "Passionate woman"

Kasutatud kirjandus:
http://kunstiabi.weebly.com/suumlrrealism.html
http://et.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCrrealism
http://www.slideshare.net/anelit/srrealism-7457877



Maarja

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar